Корпоративна Психотерапия
Какво е корпоративна психотерапия?
Корпоративна психотерапия е форма на психотерапия, която се фокусира върху работната среда и отношенията между служителите и мениджмънта. Целта на корпоративната психотерапия е да подобри психологическото здраве и благополучие на служителите, да подобри ефективността на работните процеси и да насърчи здравословните междуличностни взаимоотношения на работното място.
Корпоративната психотерапия, може да се провежда както индивидуално, така и в групи. В рамките на индивидуалната терапия служителите могат да работят с психотерапевт, за да разрешат проблеми, свързани с работата, като например стрес, изгаряне, неувереност, злоупотреба на работното място, конфликти с колеги или началство и други.
В груповата корпоративна психотерапия служителите работят с психотерапевт като група, за да се развият умения за:
- Комуникация и сътрудничество.
- Поставяне на граници.
- Асертивност.
- Овладяване на конфликти ситуации, предизвикващи стрес и напрежение. И др.
Такива сесии, могат да помогнат за подобряване на взаимоотношенията между служителите, както и да насърчат екипния дух и работната продуктивност.
Корпоративната психотерапия, може да бъде част от по-голяма програма за поддържане на здравословна работна среда и да се използва, като инструмент за предотвратяване на конфликти и проблеми.
Какво включва корпоративната психотерапия?
Корпоративната психотерапия, включва много различни елементи, които зависят от конкретните нужди на служителите и организацията. Някои от тези елементи са:
- Индивидуална терапия – индивидуални сесии с психотерапевт, които са фокусирани върху проблемите и нуждите на конкретния служител.
- Групова терапия – сесии, провеждани от психотерапевт, където служителите могат да се срещнат в група и да работят заедно върху конкретни проблеми.
- Обучения – корпоративната психотерапия включва различни обучения, които могат да помогнат на служителите да развият умения за комуникация, сътрудничество, емоционална интелигентност и други.
- Консултации за мениджмънта – Консултациите, насочват вниманието на мениджмънта на организацията към служителите и екипите. Те им помагат да разберат нуждите на служителите, както индивидуалните така и групови. Консултациите с мениджмънта, целят да се разработят стратегии за подобрение на ефективността на работната сила. Удовлетвореността на служителите и постигане на организационните цели, е ключово за постигането на успехи на всеки биснес.
- Управление на конфликти – Конфликтите в екипите и по различните нива /отдели/ в корпорацията, могат да спъват и най – успешният бизнес план за развитие на бизнеса. Те често са трудни за увладяване и обикновено са засегат група от хора. Конфликтите между служителите, могат да се случвват по различни причини. Ето, някои от тях:
- Неразбирателство, поради погрешно подбрани хора в екипите.
- Конкуренция за ресурси и внимание.
- Различни цели и очаквания.
- Йерархия и власт.
- Некомпетентност на някои служители.
- Личностови различия.
- Стрес и прекалено натоварване.
Ето защо, на помощ идва корпоративната психология. Често, мениджерите са изправени пред проблемите на корпоративната среда, засягащи конфликтните ситуации между служителите. В повечето случай, те нямат представа как да се справят и се надяват проблемите да се разрешат от само себе си, отеквайки във времето. Но, това разбира се не помага. Всеки уважавващ себе си, и служителите си мениджър знае много добре, че отлагането не е решение на проблемите. Затова е важно да се действа.
Корпоративна психотерапия – ключови аспекти.
-
- Оценка на организационната култура и климат.
- Развитие на лидерски умения.
- Управление на стрес и конфликти.
- Подобрение на комуникационните умения.
- Тиймбилдинг и развитие на групова динамика.
- Управление на промяната.
- Мотивация и ангажираност на служителите.
- Процеси за взимане на решения.
- Управление на времето и приоритетите.
- Кариерно планиране и развитие.
- Обратна връзка на всички нива.
С Какво корпоративна психотерапия, може да бъде полезна за компанията ви?
Консултации по отношение на асертивен начин на комуникация – или придобиване на умения да развиваш себе си, и екипа зачитайки другите Принципа „Аз печеля – ти печелиш.“
Консултации за подобряване на работната среда – терапевта изследва нагласите на служителите и това, Как се чувстват те на работното си място?
Мотивиране и задържане на служителите – корпоративна психотерапия, учи служителите как да останат мотивирани и да се задържат на съответната позиция, без да се чувстват некомфортно.
Постигане на баланс работа – личен живот – за всеки служител, а и мениджър да прекарва време със семейството си и да има време за хобито си е от ключово значение за персоналната му удовлетвореност.
Даване на обратна връзка – Обратната връзка е необходима, за да знае менидмънта по всяко време как се чувстват служителите. Какво ги тревожи, или какви са проблемите и трудностите / ако има такива/ в изпълнение на служебните задължения. Чрез, обратната връзка много бързо могат да се индентифицират конфликтните ситуации.
Задаване на цели – задаването на цели, насочва вниманието към изпълнение на задачите, които са приоритетни. Ясните и достижими цели стимулират служителя, да се ангажира с работата си и да поеме отговорност.
Надграждане на успехите и кариерно развитие – естествен процес за служителите, които искат да се развиват. Ако, служителят загуби смисъла в кариерата си и в това което прави, никакви стимули няма да го задържат. Ето защо, е важно да надграждаме успехите и да подкрепяме корпоративното израстване на служителите.
Превенция на стреса – овладяването на стреса, съпътстваш нашето ежедневие е от съществено значение за постигане на успех и хармония на работното място и в личния живот. Някои техники за превенция на стреса са:
- Корпоративна психотерапия.
- Спорт и хоби на работното място.
- Тийм билдинги.
- Почивка.
- Привлекателна работна среда.