• office@psychologistveleva.com

  • Тел. за контакт: +359 888 88 08 73

Емоционален стрес

емоционален стрес

Емоционален стрес

Какво е емоционален стрес?

Емоционалният стрес, както подсказва и името му възниква в следствие на нашите емоции и чувства. Емоции, които не можем да контролираме или задържаме вътре в нас. Обикновено, емоционалноят стрес се проявява в следствие на натрупани в нас, негативни емоции и изживявания. В следствие на негативните чувства, започват да се появяват натрапливи или тревожни мисли, които допълнително засилват емоционалният стрес. Не е изключена и комбинация с болки по тялото, в определена “слаба” област – корем, кръст, глава, гърди и др. Много често в психотерапията се наблюдава, психосоматика в следствие на негативните емоции, мисли и чувства. В терапевтичния процес, при емоционален стрес залагам на методите от Когнитивно поведенческата терапия, тъй – като тя действа на когнитивно, мисловно и емоционално ниво едновременно, с което се постига бърз и дълготраен ефект за клиента.

Как да си спокоен?

Ти си това, което мислиш и сам определяш, как да се чувстваш. Контролът на емоциите, до голяма степен зависи от нас самите. Ние решаваме, доколко да се поддадем на емоционалния стрес. Но, как това да стане, когато си силно емоционал, или просто не можеш да контролираш това, което чувстваш. Много често хората задържат вътре в себе си собствените си чувства и мисли, от страх да не наранят другите, или да не се изложат, ако ги споделят. Това засилва неприятните телесни усещания, проектира в съзнанието ни негативни мисли и натрупва гняв и напрежение.

Ето, защо е важно да овладеем психологически техники, с които да се избавим от емоционалния стрес или поне да го намалим и контролираме. Само така ще бъдеш спокоен, че емоциите ти и мислите ти, няма да те предадат и да паднеш в капана на емоционалният стрес.

Емоционален стрес. Каква би могла да бъде причината?
  • Вътрешен конфликт – например, много искаме да отслабнем и да изглеждаме по добре. Осъзнаваме, колко е вредно да ядем предимно сладко и тестено всеки ден, но желанието надделява. Хапваме поредната тортичка, след което идва вината и самоупрекването. Ето, ти емоционален стрес.
  • Вторични ползи –  Вторични ползи в психологичен аспект са неочаквани, индиректни или допълнителни психологически ефекти, които индивидът получава от дадено поведение или ситуация. Тези ползи могат да бъдат положителни или отрицателни и често се проявяват във вид на удовлетворение, самочувствие или облекчение. Например, хора с хронични заболявания могат да изпитват вторични ползи, като повишено внимание или подкрепа от близките си. Друг вид вторична полза би могло да бъде, удобството от това да използваме неспособността си и неувереността си, като заучено поведение и извинение за това, че не поемаме отговорност за живота си. Когато, вторичните полза са нарушени индивидът би могъл да изпитва емоционален стрес.
  • Негативно вярване за себе си – често това са думи, които сме чули в детството си от някой важен за нас човек – „Ти си глупав, от теб няма да излезе нищо, ти си неблагодарник, неудачник и т.н.“. Когато малкото дете често е чувало тези епитети, несъзнателно е повярвало в тях и тези вярвания го следват през целият му живот. То, и като възрастен поддържа убеждението си, че е неспособна личност. Разбирасе, това води до постоянен емоционал стрес, тъй като негативното вярване в себе си провокира появата на ниска самооценка, а от там и поредица от негативни мисли и чувства.
Ти, да видиш какви емоционални стресове имало!
  • Да живееш чужд живот – когато се сравняваме с другите. Когато, смятаме че животът на този с който се сравняваме е по- хубав живот от нашия. Когато имаме някакъв идеален образ, в който се опитваме да се впишем, но този образ е далеч от истинската ни същност. Когато живеем, живот с постоянни маски и не назоваваме истинските си мисли и не изразяваме истинските си чувства.
  • Отлагане –  Най – важно е да не отлагаме. Отлагането на задачи, може да предостави временно облекчение от стрес или ангажименти, въпреки дългосрочните негативни последствия. Отлагането е вид поведение, което пречи на сбъдването на мечтите ни и води до емоционален стрес.
  • Перфекционизъм – Стремежът към съвършенство, може да донесе чувство на постижение, но също така може да води до стрес и изгаряне. Ето защо, е необходимо да намалим перфекционизма си и да не му позволяваме да владее същността ни. Освен това, перфектно изгладените дрехи, няма да ви направят по добър човек.
И още причини за емоционален стрес.
  • Самонаказание – когато нарушаваме собствените си правила, понякога несъзнателно си налагаме наказание. Нарушаването на нашите правила от нас самите, предизвиква чувство на вина / силно негативно чувство/ и налице е появата на емционален стрес. За да, се справиш с негативните чувства и последиците на емоционалния стрес, заповядай на психотерапия.
  • Емоционална реакция към действително травматичното събитие – то може да бъде загуба, преместване, уволнение, пенсиониране и др.
  • Болезнени травматични преживявания от миналото –  Миналото, няма де се върне. Утре е мистерия. Днес е дар. Хубаво би било, хората да си напомнят тази сентенция по често. Болезнените травматични събития от миналото, могат да предизвикват у нас силен емоционален стрес. Защото, не сме се освободили от тях. Не да забравим, а да се освободим. Не бива да продължаваме да носим травмите си, като товар на раменете си, а да пуснем чуствата от преживяното от себе си и да продължим напред живота си. Ако, сте под емоционалното влияние на отдавна отминали събития, то вие сте заседнали в миналото.
  • Житейски трудности – те предизвикват поток от натрапливи и негативни мисли, което ни вкарва в емоционален стрес. Малко хора, могат да владеят емоциите си, особено негативните. Поради тази причина, житейските трудности са изпитания, чрез които ставаме по – силни и по – устойчиви психически.

Психотерапията помага при емоционален стрес, като ни учи да разпознаваме и  контролираме нашите емоции, мисли и действия, породени от стресови ситуации или негативни убеждения.

Последвайте ме в социалните мрежи!

Контакти