Тревожност
Какво е тревожност?
Тревожност или наричана още генерализирана тревожност е психично състояние, при което индивида изпитва неконтролируема тревога, дори за това да няма реална опасност. Когато, генерализираната тревожност зачести до степен възпрепятстваща, ежедневната дейност и не можем да се справим с нея е време за психолог. Сама по себе си тревогата е присъща на човека.
Ние така сме устроени, че можем да контролираме притесненията си и да не им отдаваме толкова голямо значение. Но когато, тревожността стане неконтролируема и натраплива придружена с постоянно безпокойствие и напрежение, без за това да има особена видима причина и конкретика, говорим за Генерализирана тревожност. Това състояние ни пречи и тормози нашата психика, и нарушава качеството ни живот.
Симптоми на тревожност.
- Физически – потене, тремор, ускорен пулс, замаяност, мускулни напрежения.
- Емоционални – постоянно чувство на напрежение, беспокойство, страх или паника.
- Когнитивни – проблеми с концентрацията, негативно мислене, страх от най-лошия възможен изход.
- Поведенчески – избягване на ситуации, които предизвикват тревожност, социална изолация, чести проверки или повторения на действия.
- Психосоматични – стомашни болки, главоболие, или други физически симптоми без медицинско обяснение.
Откровено за тревогата.
Хората страдащи от генерализирано тревожно разстройство изпитват, постоянни страхове за здравето и благополучието си. Те имат мрачни предчувствия за опасности и бедствия и се стремят към перфекционизъм. Често, се чувстват объркани и неспокойни. Бурята от емоции, преминаваща през тях, провокира негативно мислене. Физическите симптоми като безсъние, главоболие, трудно съсредоточаване на работното място и невъзможността за вземане на адекватни решения, допълнително утежняват състоянието.
За щастие силната тревога се овладява, чрез методите на психотерапията. Отърви се от натрапливите мисли и си върни спокойствието, с мен терапевт Станислава Велева.