• office@psychologistveleva.com

  • Тел. за контакт: +359 888 88 08 73

депресия

Депресия

Какво е депресия?

Депресия е медицинско състояние, характеризиращо се с персистентни симптоми на ниско настроение, отсъствие на интерес към активности, умора и други симптоми, които влияят на ежедневния живот и функциониране. Причините могат да бъдат генетични, химически дисбаланси в мозъка, стрес или травматични събития.

Депресия е често срещано състояние, водещо до неприятни емоционални усещания в ежедневието на човек. Важно е да се отбележи, че в депресивно състояние може да изпадне всеки от нас поради различни житейски проблеми, зависимости и болест. Лекувана навреме депресията, ще отмине бързо и няма сериозно да ни се отрази.

Но, ако не и обръщаме внимание рискуваме да си навлечем куп неприятности във физически и психически аспект.

Депресията поразява нашето настроение, кара ни да се чувстваме тъжни, плачливи, неразбрани и меланхолични. Нейни „приятели“ са безсънието, понижената активност, лесна уморяемост, понижен апетит, мисли за нараняване и самоубийство. Характерен симптом на депресивното състояние е чувството за тъга. Високата степен на самокритичност, ниска самооценка, и жертвеното поведение засилват усещането за депресия, без за нея да има наличие на обективни основания. При наличие на депресия, често се наблюдават психосоматични телесни симптоми, като нехарактерна болка, липса на енергия, тежест в сърцето, коремни болки, главоболие, болки във врата и прочие, за които няма медицинско обяснение.

Симптомите на депресия може да варират, но обикновено включват:
  • Ниско настроение или постоянна тъга.
  • Загуба на интерес, или удоволствие от обичайните активности.
  • Промени в апетита, или теглото.
  • Проблеми със съня, или прекомерно спане.
  • Умора и недостатък на енергия.
  • Чувства на безпомощност, или безнадеждност.
  • Сложности в концентрацията, или вземането на решения.
  • Ленивост, липса на желание да се задвижи да свърши нещо.
  • Чувство, че никага няма да успее, или ниската самооценка.
  • Жертвено мислене.
  • Мисли за смърт, или самоубийство.

Симптомите трябва, да са присъствали поне две седмици, за да се стигне до диагноза. Ако, изпитвате такива симптоми, е важно да потърсите медицинска помощ за диагноза и план за лечение и психотерапия.

Видове депресия.

Съществуват различни вариации на депресията. Сред тях, могат да бъдат майорно депресивно разтройство, психотична депресия, биполярно разтройство, след родилна депресия, голямо депресивно разстройство /ГДР/, дистимия – форма на хронична депресия, сезонно афективно разтройство и др.

Това, което е характерно за терапевтичният процес е да се установи, какви са причините за възникването на депресия? Кое състояние или случка е накарало човек да се чувства депресиран. Ето, защо в психотерапията разделяме депресията на Екзогенна и Ендогенна.

Ендогенна и Екзогенна депресия са термини, използвани за описание на причините или източниците на депресията.

Ендогенна депресия – Смята се, че тази форма на депресия е предизвикана от фактори вътре в организма, като химически дисбаланси в мозъка или генетични фактори. Често, няма ясна външна причина и симптомите могат да бъдат постоянни и независими от обстоятелствата. Този тип депресия, не е пряко свързан с външни събития и може да има хроничен характер. Лечението, често включва медикаменти като, антидепресанти и психотерапия.

Екзогенна депресия: Този тип депресия е предизвикана от външни събития, или обстоятелства, като стрес, загуба, травма или други житейски промени. Симптомите обикновено започват след конкретно събитие и могат да се подобрят, ако се промени ситуацията. Лечението, може да се фокусира върху решаване на конкретните проблеми или ситуации, които предизвикват депресията, и често включва психотерапия.

Факторите, които могат да предизвикат депресия.
  1. Генетична предразположеност – Наличие на депресия в семейството, може да увеличи риска.
  2. Химически дисбаланс – Неравновесие на невротрансмитери в мозъка.
  3. Стрес и травма – Значителни житейски събития, като смърт на близък, развод или загуба на работа.
  4. Физически заболявания – Хронични болести, хормонални промени или нарушения на съня.
  5. Психологически фактори – Ниска самооценка, перфекционизъм, негативно мислене.
  6. Обстоятелствени фактори – Изолация, лоши межличностни отношения, финансови проблеми.
  7. Лекарства или субстанции – Някои медикаменти и употребата на алкохол, или наркотици могат да предизвикат депресивни симптоми.

Често има комбинация от няколко от тези фактори. Нелекувана на време депресията, може да се задълбочи. Това от своя страна ще увеличи симтомите и човек ще се чувства подтиснат, апатичин и тъжен за дълаг период от време.

Лечение на депресия.

Психотерапия, ДА! В моята практика за лечение на депресия, прилагам Когнитивно поведенческа терапия. Успехът е гарантиран, стига да не се касае за тежко депресивно състояние.

В практиката си включвам:

  • Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ) – Фокусира се върху корекцията на негативни мисловни модели и поведение. Работи се по разрешаване на вътрешни конфликти и базови убеждения. Изследват се емоциите и как реагираме на тях.
  • Психодинамична терапия – Изследва, как миналите събития и неосъзнати конфликти влияят на настоящето състояние. Изследване на детството – ранния опит. Иследване на семейната среда и история на семейството.
  • Миндфулнес и други видове медитация – Насочени към съзнаване и управление на мислите и чувствата.
  • Поведенческо активиране и засилване на приятни занимания – хоби, танци, рисуване, фитнес и др.

Психотерапията, често се комбинира с медикаментозно лечение за постигане на оптимални резултати. Ефективността на терапията, зависи от индивидуалните нужди на пациента и вида на депресията.

 

Състоянията на депресия се повлияват успешно с психотерапия.